Πρωτάθλημα Εθνών: Μεγάλη νίκη (2-1) για την Εθνική Κύπρου με ανατροπή επί της Εθνικής Σλοβενίας

Με απίστευτη για τα δεδομένα της ομάδας μας ανατροπή, η Εθνική Κύπρου πέτυχε απόψε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα Εθνών επικρατώντας με 2-1 επί της Σλοβενίας. Το χρυσό γκολ ήρθε με αυτογκόλ του Στογιάνοβιτς στο 89' μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου Κυριάκου. Νωρίτερα, στο 68' ο Πιέρος Σωτηρίου είχε ισοφαρίσει με δυνατό πλασέ μετά από έξοχο συνδυασμό, το γκολ του Μπέριτς στο 54' το οποίο είχε σημειωθεί με εύστοχη κεφαλιά.
Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας είχε την υπεροχή, δημιούργησε όμως μόνο μια κλασσική ευκαιρία με τον Κάστανο στα πρώτα λεπτά, αδυνατώντας να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα των Σλοβένων, οι οποίοι επιθετικά δεν έδειξαν κάτι αξιόλογο.
Στο β' ημίχρονο, οι Σλοβένοι μπήκαν πιο δυνατά, σημείωσαν το γκολ και έδειχναν κυρίαρχοι, όμως το γκολ του Σωτηρίου αλλά και η είσοδος του Μαρκάσα που ήταν εξαιρετικός, άλλαξαν τα δεδομένα του παιγνιδιού. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι πριν το δεύτερο γκολ της Εθνικής μας, οι Σλοβένοι πέτυχαν κανονικό γκολ που κακώς ακυρώθηκε ως οφσαιντ.