Μεγάλη καρδιά ο ΑΠΟΕΛ, πρόκριση Ολυμπιακού, αδικήθηκε ο ΠΑΟΚ

Κανένας δεν αμφέβαλλε για την ποιότητα που έχει το ρόστερ του φετινού ΑΠΟΕΛ. Αυτό που τίθετο συνεχώς υπό αμφισβήτηση ήταν ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόταν το ρόστερ ο Πάολο Τραμετσάνι. Και το αποτέλεσμα στο Μπακού επιβεβαιώνει πλήρως τα πιο πάνω.

Το βράδυ της Τρίτης ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε ίσως την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του στην Ευρώπη, αν αναλογιστεί κανείς πόσα πολλά διακυβεύονταν από την έκβαση του αγώνα, κυρίως από οικονομικής πλευράς.

Με μια παλληκαρήσια εμφάνιση οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να προκριθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους μετά από εντός έδρας ήττα και αυτό λέει πάρα πολλά. Οι πρωταθλητές θα αγωνιστούν για 8η φορά στην ιστορία τους σε ευρωπαϊκό όμιλο, επίδοση η οποία είναι εξωπραγματική για τα κυπριακά δεδομένα.

Χωρίς αμφιβολία, η έλευση του Τόμας Ντολ βοήθησε στο να αντιστραφεί το κακό κλίμα που υπήρχε στην ομάδα. Η συμβολή του Γερμανού στο μεγάλο αποτέλεσμα που έφερε ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ σημαντική όμως δεν έκανε κάποια ειδικά μάγια, παρά μόνο τα αυτονόητα που χρειάζονταν.

Ο Τόμας Ντολ ήξερε ότι έπρεπε να βάλει κάποια ρίσκα γιατί το σκορ του πρώτου αγώνα δεν του επέτρεπε και πολλές εναλλακτικές επιλογές. Παρέταξε τον ΑΠΟΕΛ με ένα πιο ορθολογικό σύστημα βάσει και των παικτών που υπάρχουν (ή δεν υπάρχουν) στο ρόστερ. Έβαλε τετράδα στην άμυνα, έχοντας δεξιά τον Μιχαϊλοβιτς και αριστερά τον Ιωάννου, ο οποίος ήταν από τους μεγάλους διακριθέντες. Επέλεξε συνειδητά να βάλει στη μεσαία γραμμή δυο επιθετικογενείς παίκτες (Ντε Βινσέντι, Μάτιτς), ξέροντας ότι αυτή η κίνηση είχε ρίσκο.

Και πράγματι, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές σε κάποια σημεία του αγώνα. Σε κάποιες φάσεις φαινόταν ότι δεν μπορούσε να τα βγάλει μόνος του πέρα ο Γκέντσογλου όμως αυτή η κίνηση του βγήκε του Γερμανού. Ο Μάτιτς δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο ούτε ανασταλτικά ούτε και δημιουργικά. Όμως ο Ντολ επέλεξε να τον κρατήσει στο παιχνίδι και στο τέλος δικαιώθηκε, καθώς σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ αξίας… οκτώ και πλέον εκατομμυρίων ευρώ.

Πολύ ορθολογικές κρίνονται και οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο Γερμανός, τόσο όσο αφορά το χρονικό σημείο που επέλεξε να τις κάνει όσο και στην επιλογή των προσώπων. Το πλάνο του Γερμανού τεχνικού ήταν ξεκάθαρο από την αρχή της αναμέτρησης.

Την μέρα που ανακοινώθηκε ο Ντολ από τον ΑΠΟΕΛ, είχαμε τονίσει ότι ο Γερμανός μόνο να κερδίσει είχε από το παιχνίδι με την Καραμπάχ, καθώς (δικαιολογημένα) δεν θα πιστωνόταν σε αυτόν μια ενδεχόμενη αποτυχία.

Πράγματι, ο Γερμανός κέρδισε πάρα πολλά από το πρώτο του κιόλας παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας. Το σημαντικότερο όφελος για τον ίδιο είναι πίστη και η εμπιστοσύνη που άρχισε να αποκτά ο κόσμος προς το πρόσωπο του, παρά το γεγονός ότι δεν έχει συμπληρώσει ούτε δέκα μέρες στην ομάδα.

Η θητεία του Γερμανού στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ ξεκινάει με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς. Πλέον, ο Τόμας Ντολ και οι παίκτες του θα πάνε στις διπλές αναμετρήσεις με τον Άγιαξ χωρίς το παραμικρό άγχος για να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες έχουν για πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους.

ΝΙΚΗ-ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Άλλη μια νίκη για τον Ολυμπιακό ενάντια στην Μπασακσεχίρ, αυτή τη φορά με 2-0 χάρις τα γκολ των Σεμέδο και Βαλμπουενά και πλέον θα βρεθεί στα play off του Champions League εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κρασνοντάρ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους. Εάν αποκλειστεί από τους Ρώσους θα δώσει το παρόν του στους ομίλους του Europa League.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα να φτάσει νωρίς στο γκολ και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό, με τον Γκιγιέρμε, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και έπιασε φοβερό σουτ από απόσταση αλλά βρήκε το δοκάρι. Στο 8’ ο Ρομπίνιο επιχείρησε καλό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε για λίγο έξω. Στο 11ο λεπτό ο Βίτσκα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Σα, αλλά ο Πορτογάλος κράτησε το μηδέν, όπως έκανε και στο 16’ στο τακουνάκι του Κριβελί. Στο 30ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 34’ ο Βίστσα έστρωσε στον Ρομπίνιο μέσα στην περιοχή και αυτός ανάγκασε τον Σα σε άλλα μια φοβερή απόκρουση! Στο 42’ ο Μασούρας έπιασε πολύ ωραίο σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά για λίγο δεν βρήκε στόχο. Δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 49ο λεπτό ο Βαλμπουενά πήρε την πάσα εντός περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 55ο λεπτό ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά η οποία αποκρούστηκε και εκεί ο Σεμέδο έπιασε το ριμπάουντ κάνοντας από κοντά το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Στο 64’ ύστερα από σέντρα του Κλισί, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Βίστσα, ο οποίος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Σα σε νέα μεγάλη απόκρουση. Στο 74’ ο Μπα κατέβασε ωραία την μπάλα και έκανε το σουτ, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Σα. Στο 77ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, κάνοντας το 2-0 και καθαρίζοντας οριστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διακριθέντες:

Ολυμπιακός: Εξαιρετικός ο Σα, έσωσε πολλές φορές την εστία του, ενώ πολύ καλό ματς και από τον Σεμέδο, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά αφού έκανε το 1-0.

Μπασακσεχίρ: Κακό ματς για τους Τούρκους, δεν ξεχώρισε κάποιος για την απόδοση του.

Απογοήτευσαν:

Ολυμπιακός: Κανείς δεν υστέρησε, όλοι πρόσφεραν για να έρθει αυτή η πολύ σημαντική πρόκριση.

Μπασακσεχίρ: Μέτριο ματς από τον Ρομπίνιο, καμία σχέση με τον ποδοσφαιριστή που ήταν σε άλλες εποχές. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Κοουτσάρισμα:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Μεγάλη πρόκριση, έκανε τα βασικά η ομάδα του, είχε πλάνο και πλέον βλέπει τις διπλές αναμετρήσεις με την Κράσνονταρ για την πρόκριση στους ομίλους.

Μπασακσεχίρ (Μπουρούκ): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, είχε ευκαιρίες αλλά βρήκε τον Σα απέναντι της.

Διαιτησία (Bobby Madden): Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Σκωτσέζος διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ενδεκάδες:

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (Κούτρης 88'), Μασούρας, Βαλμπουενά (Καμαρά 81'), Ποντένσε (Ραντζέλοβιτς  68'), Γκερέρο.

Μπασακσεχίρ: Γκιουνόκ, Καϊσάρα, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Κλισί, Βίστσα, Αταμά (Μπα 59'), Αζουμπουίκε, Ελία, Ρομπίνιο (Τουράν 46'), Κριβέλι (Γκουλμπραντσέν 75').

Σκόρερς: Σεμέδο, Βαλμπουενά /-

Κίτρινες Κάρτες:  Σεμέδο, Ομάρ / Αζουμπουίκε, Κλισί

Κόκκινες Κάρτες: -/-

Διαιτητής: Bobby Madden

ΑΔΙΚΗΘΗΚΕ Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτάσει ως το τέλος, ολοκληρώνοντας με πρόκριση τη σπουδαία εμφάνισή του απέναντι στον Άγιαξ και στη ρεβάνς του Άμστερνταμ.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένος με 2-3 στο γ΄ προκριματικό γύρο του Champions League (2-2 το πρώτο ματς στην Τούμπα) και θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο 23ο λεπτό, όταν ο Μάτος έκανε τη σέντρα, ο Βέλτμαν απομάκρυνε, ο Μπίσεσβαρ «έπιασε» το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άγγλος διαιτητής, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα σφύριξε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ελ Καντουρί στον Νέρες, αλλά ο Πασχαλάκης νίκησε τον Τάντιτς από τα 11 βήματα, στο 32΄.

Στο 41ο λεπτό, σε χέρι του Μπίσεσβαρ στην περιοχή, καταλογίστηκε δεύτερο πέναλτι για τον Άγιαξ, με τον Τάντιντς να βρίσκει αυτή τη φορά στόχο και να κάνει το 1-1 στο 43΄.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με άστοχο σουτ από τον Ζίγιεχ, με τον ίδιο να σουτάρει εκ νέου στο 47ο λεπτό και να διώχνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Ενα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ σταμάτησε, με διπλή επέμβαση, προσπάθεια του Βέλτμαν.

Στο 54ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν όταν ο Μπίσεσβαρ «γύρισε» την μπάλα, ο Πέλκας, όμως, δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ο Άγιαξ πήρε προβάδισμα στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά του Ταλιαφίκο, ενώ στο 84΄ καταλογίστηκε νέο πέναλτι εις βάρος του ΠΑΟΚ, με τον Τάντιτς να νικά για δεύτερη φορά τον Πασχαλάκη για το 3-1.

Ο «Δικέφαλος» πάντως δεν κατέθεσε... όπλα, κι αφού σημάδεψε το δοκάρι στο 90΄+3 με τον Άκπομ, μείωσε στο τελικό 2-3 ένα λεπτό αργότερα με τον Μπίσεσβαρ, αλλά δεν είχε άλλο χρόνο.